piatok 8. novembra 2019

ORGANIZÁCIA SPOJENÝCH NÁRODOV - Úrad OSN v Ženeve

Organizácia Spojených národov, (anglicky United Nations Organisation, UNO, hovorovo UN, po francúzsky Organisation des Nations Unies) je medzinárodná organizácia združujúca väčšinu štátov na Zemi, ktoré sa zaviazali spolupracovať pri podpore zásad a cieľov vytýčených v jej Charte. Sídlom Organizácie Spojených národov je New York

Myšlienka založiť svetovú organizáciu, ktorá by sa snažila o mier, vznikla na konci prvej svetovej vojny. Lídri víťazných mocností založili vo Versailles Spoločnosť národov. Druhá svetová vojna bola dôkazom jej zlyhania. Už v roku 1942 však americký prezident Franklin D. Roosevelt použil termín Spojené národy. 25. apríla 1945 sa uskutočnila konferencia Spojených národov v americkom meste San Francisco, aby zúčastnení vytvorili základné pravidlá pre novú medzinárodnú organizáciu. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945, potom ako bola Charta ratifikovaná piatimi stálymi členmi Bezpečnostnej rady Čínou, Francúzskom, Ruskom, USA, Spojeným kráľovstvom a väčšinou z ďalších 46 signatárskych krajín. Voľba na sídlo organizácie padla na New York. 27. februára 1952 sa predstavitelia krajín z celého sveta prvý raz stretli v stálom sídle OSN. ´
Úrad OSN v Ženeve (UNOG) je po sídle OSN v New Yorku druhým najväčším zo štyroch hlavných kancelárskych miest OSN (ďalšie sú Viedeň a Nairobi). Nachádza sa v budove Palais des Nations postavenej pre účely Spoločnosti národov (Ligy národov) v rokoch 1929 až 1938, rozširovala sa začiatkom 50. rokov a koncom 60. rokov. Prvým generálnym riaditeľom Úradu OSN v Ženeve bol Poliak Wladimir Moderow, v rokoch 1946-1951.
Úradné jazyky OSN: angličtina, francúzština, španielčina, ruština, čínština, arabčina
Oficiálna mena Úradu OSN v Ženeve: 1 švajčiarsky frank (CHF) / 100 rapenov 

ZNÁMKOVÁ TVORBA

S myšlienkou, aby OSN vydávala vlastné známky prišiel v roku 1947 Argentínčan José Arce, predseda Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov, ktorý bol sám filatelistom. Predchodca OSN, tzv. Spoločnosť národov použávala švajčiarske známky s pretlačou. 
Poštová správa Organizácie Spojených národov (UNPA) je poštovou agentúrou OSN. Vydáva poštové známky a filatelistický materiál v nasledovných menách: v amerických dolároch pre Úrad OSN v New Yorku, vo švajčiarských frankoch pre Úrad OSN v Ženeve a v eurách (predtým v šilingoch) pre Úrad OSN vo Viedni. Preto je UNPA jediným poštovým orgánom, ktorý vydáva známky v troch rôznych menách. 
Valné zhromaždenie OSN dňa 16. novembra 1950 formálne vytvorilo Poštovú správu OSN a požiadalo generálneho tajomníka, aby vymenoval výbor na navrhovanie prvých známok OSN. 
V roku 1951 sa dosiahla dohoda s Poštovým úradom Spojených štátov amerických. Prvé známky boli vydané v roku 24.10. 1951, s denomináciou v amerických dolároch a mohli sa používať iba v sídle OSN. Nápis na známkach bol v angličtine (United Nations), španielčine (Naciones Unidas), francúzštine (Nations Unies) a ruštine (Объединенные Нации). Známky mali okamžitý úspech a boli vypredané v priebehu niekoľkých dní.

Dohoda medzi OSN a Švajčiarskou poštou zo dňa 11. decembra 1968 umožnila pre Ženevský úrad UNPA vydanie prvých známok OSN vo švajčiarskych frankoch, a to dňa 4. októbra 1969. 

Podobná dohoda s rakúskou vládou so dňa 28. júna 1979 umožnila Viedenskej kancelárii UNPA vydanie prvých známok v rakúskych šilingoch. Stalo sa tak o dva mesiace neskôr, dňa 24. augusta 1979.

Švajčiarska poštová správa pre potreby Európskeho úradu OSN v Ženeve zabezpečila od roku 1950 časť emisií švajčiarskych poštových známok pretlačou "NATIONS UNIES OFFICE EUROPÉEN". O päť rokov neskôr potom vydala špeciálnu emisiu (už bez pretlače) s označením NATIONS UNIÉS a HELVETIA. v švajčiarskej mene. O ďalšie 4 roky neskôr - roku 1959 boli vydávané prvé emisie známok OSN, aj naďalej sa švajčiarskou menou. (nápis Nations Uniesalebo iba skratka ONU).

Poštový úrad OSN (UNPA) vydáva známky OSN, na ktorých sú zobrazené témy ako napríklad ľudské práva, životné prostredie, ohrozené druhy, mier, vlajky a kultúrne pamiatky členských štátov.

POHĽADNICE / OBÁLKY



Toto je prvá pohľadnica, ktorú som dostal zo sídla OSN, konkrétne so Ženevy. Zobrazuje Alej národov s vlajkami členských štátov OSN pred Palácom národov v Ženeve.

ZNÁMKY

Poštovú známku s budovou Ženevského sídla OSN zo série „Budovy OSN“ s nominálnou hodnotou 0,10 CHF vydala Švajčiarska pošta 4. februára 2011.

Poštovú známku Rajka zamatová - Ptiloris paradiseus“ s nominálnou hodnotou 1,40 CHF vydala Švajčiarska pošta 16. apríla 2015 v sérii Ohrozené druhy - vtáky.
CESTA POHĽADNICE: vzdušná vzdialenosť Ženeva (Švajčiarsko) - Oravská Lesná (Slovensko) - 1 040 km 
Pohľadnicu mi poslal zberateľ Rudolf, počas jeho cesty v Ženeve, dňa 7. 7. 2016. Dostal som ju asi za 5 dní.

ADRESA POŠTOVÉHO ÚRADU:
UNPA-SALES COUNTER, GENEVA
Palais des Nations, Porte 39
CH-1211 Genève 10

Švajčiarsko / Suisse

ZAUJÍMAVOSTI O OSN
  • Na OSN sa obracali mestá ako Paríž, Ženeva, Londýn či Rím. Pri jej vzniku však zohrali rozhodujúcu úlohu Spojené štáty, a preto aj chceli, aby organizácia bola na ich pôde. Začiatkom roka 1946 Kongres USA jednomyseľne rozhodol, že Washington má požiadať Organizáciu Spojených národov, aby zriadila svoje sídlo v Amerike. Valné zhromaždenie tejto žiadosti vyhovelo. Do úvahy prichádzalo San Francisco, Boston a New York. Podľa slovenského diplomata Juraja Králika mal najväčšie šance Boston. Všetko sa však zvrtlo v poslednú noc pred rozhodnutím: v Bostone sa práve vtedy stretli rasisti z Ku-Klux-Klanu. To zmarilo jeho nádeje. Najviac údajne protestoval zástupca Sovietskeho zväzu. Mal vraj totiž priamo od Stalina príkaz, aby sa OSN dostala do New Yorku.
  • OSN a New York sa dohodli, že "kus sveta" uprostred Ameriky bude na východnom brehu Manhattanu. Na brehoch East River, medzi 42. a 48. ulicou. Posledný problém bol s pozemkom. Odkúpila ho totiž obchodnícka rodina Zeckendorfovcov po 3500 dolárov za meter štvorcový. Mesto New York v tom čase jednoducho nebolo schopné pozemok odkúpiť. Pomohol miliardár John D. Rockefeller - od Zeckendorfovcov kúpil pozemok za 8,5 milióna dolárov a venoval ho mestu.
  • Organizácia Spojených národov má štyri oficiálne sídla ktoré sa nachádzajú v New Yorku, Ženeve, Viedni a Nairobi. Poštový úrad OSN (UNPA) vydáva známky OSN pre New York, Ženevu a Viedeň.  
  • Viedenské medzinárodné centrum (VIC), známe aj ako "UNO City", oficiálne otvorili v roku 1979. OSN ho prenajali na 99 rokov za symbolickú cenu vtedajšieho 1 rakúskeho šilingu ročne, čo je dnes asi 7 eurocentov. Pre všetky organizácie OSN, ktoré majú vo Viedni sídlo, tu pracuje okolo 4000 zamestnancov z viac ako 110 krajín.
  • Vo viedenskom OSN nájdete nasledovné organizácie: Úradovňa OSN vo Viedni (UNOV), Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE), Prípravná komisia Organizácie Zmluvy pre všeobecný zákaz jadrových skúšok (CTBTO PrepCom), Organizácia OSN pre priemyselný rozvoj (UNIDO), Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC), Úrad OSN pre vesmírne záležitosti (UNOOSA), Komisia OSN pre medzinárodné obchodné právo (UNCITRAL), Medzinárodný úrad pre kontrolu omamných látok (INCB), Program OSN pre životné prostredie (UNEP), Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Informačná služba OSN (UNIS), Poštový úrad OSN (UNPA), Register škôd OSN spôsobených výstavbou múru na okupovaných územiach Palestíny (UNRoD), Vedecký výbor OSN pre účinky rádioaktívneho žiarenia (UNSCEAR), Viedenský Úrad OSN pre odzbrojovanie (UNODA), Medzinárodná komisia pre ochranu rieky Dunaj (ICPDR). 
  • V roku 2001 dostala OSN Nobelovu cenu mieru. Už skôr rovnakú cenu dostali Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (1954 a 1981), Detský fond OSN (1965) a Mierové sily OSN (1988).
  • V roku 1967 vydala UNPA päť známok v kanadských dolároch pre použitie v pavilóne OSN na medzinárodnej výstave EXPO 1967 v Montreale. Platnosť stratili ihneď po skončení Expa.
  • Podľa čl. 7 ods. 1 Charty OSN má OSN tieto hlavné orgány: Valné zhromaždenie, Bezpečnostnú radu, Hospodársku a sociálnu radu, Poručenskú radu a Medzinárodný súdny dvor.
  • Slovensko je členom od roku od 19. januára 1993, predtým ako Česko-Slovensko od roku 1945 (zakladujúci člen).
  • OSN je je najväčšou medzivládnou organizáciou na svete, združuje 193 členských štátov a 2 nečlenské, takzvaných pozorovateľov: Svätá stolica (Vatikán) a Palestína. 

Žiadne komentáre: